Msze święte, poetyckie zaduszki w Kościele ss. Wizytek w Warszawie oraz szereg konkursów poetyckich organizowanych przez szkoły im. Ks. Jana Twardowskiego. Tak miłośnicy twórczości "księdza, który pisał wiersze" uczczą jego pamięć, do ich grona dołączy jak zwykle Wydawnictwo Świętego Wojciecha - wydawca największej liczby książek poety.
Książki specjalnie na wyjątkową rocznicę?
Dziesiąta rocznica śmierci ks. Jana stała się inspiracją do przygotowania niezwykłych książek zawierających m.in. niepublikowane teksty poety w opracowaniu spadkobierczyni i wieloletniej edytorki - Aleksandry Iwanowskiej.
O miłości nie tylko dla dzieci
"Serce za serce, czyli co to znaczy kochać" to niezwykła książka dla dzieci, w której ks. Jan stara się swoim najmłodszym przyjaciołom odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących tego trudnego tematu, jakim jest miłość. Co to jest miłość? I dlaczego jest taka ważna, może najważniejsza? Dlaczego Pan Bóg stworzył rodzinę? Kiedy miłość jest naprawdę, a kiedy na niby? Jak się przekonać, czy umiem kochać? Co to znaczy: kochać bliźniego, albo kochać się wzajemnie? Jak kochać Pana Boga i jak On kocha nas? Wiele jest rodzajów miłości. Wiele pytań o miłość można postawić. Stawiał je również - sobie, swoim czytelnikom i swoim słuchaczom - Ksiądz Twardowski. Szukając odpowiedzi, podkreślał, że najważniejsze, by we wszystkim kierować się zasadą, której uczy Ewangelia: nie oko za oko, nie ząb za ząb, lecz serce za serce.
Literacki oraz kapłański testament
"Słowa najważniejsze. Wybór myśli z lat 2001-2003", które w życiu ks. Jana Twardowskiego zamknęły długi okres czynnej pracy. W latach tych ks. Twardowski nie tyle mówił rzeczy nowe, ile powtarzał i przypominał to, co dla niego samego w całej jego posłudze kapłańskiej, kaznodziejskiej i pisarskiej było najważniejsze.
Wypowiedzi z tego czasu nabierają więc szczególnego znaczenia, podsumowują bowiem dotychczasowy dorobek i stają się przekazem przemyśleń, przekazem zamierzonym i zaplanowanym. Ksiądz Twardowski nie unika w nich trudnych pytań, dyskutowanych powszechnie spraw. Stawia wyraźne granice między dobrem a złem. Pomaga patrzeć na rzeczywistość poprzez wiarę. Odsłania przy tym całą swoją wrażliwość na słowo Boże i na sprawy człowieka.
Siostry zakonne zasługują na uwagę. Nie tylko w przestrzeni sakralnej, ale także w tej społecznej. Warto zwrócić uwagę na ich codzienną pracę, a jednocześnie przyjrzeć się wyzwaniom, przed którymi stają. Zapraszamy do świata, który jest być może bliżej, niż myślimy.
Na 3 miesiące przed tą uroczystością Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy ze Świętym Wojciechem Domem Medialnym oraz poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej organizuje konferencję naukową, poświęconą ks. Stanisławowi Streichowi, historii jego życia, okolicznościom męczeńskiej śmierci, a także teologicznej refleksji nad zagadnieniem męczeństwa za wiarę i jego rozumieniu we współczesnym świecie.