Bez względu na to, jak się czujemy, zawsze możemy być wdzięczni Bogu, między innymi za to, że żyjemy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że postanowił on, że to właśnie my mamy żyć na ziemi przez pewien czas i mieć bogate, dobre życie. Każdy z nas otrzymał od Boga wytyczne i dobre rady odnośnie tego, jak należy postępować. Wdzięcznym możemy być mu także za to, że nigdy nie jesteśmy sami. Bóg troszczy się o nas i miłuje nas. Wie on dokładnie, jakich sytuacji potrzebujemy. Wszystkie nasze przeżycia prowadzą nas do Nieba. Każda osoba, która oddała swoje życie Bogu może mieć na dzieję na wspaniałe życie zarówno na ziemi, jak i w wieczności.
Jak odmawiać podziękowanie dla Pana Boga? Sięgnąć można po modlitwę Sorena Kierkegaarda — duńskiego filozofa, poetę romantycznego i teologa, który jest jednym z prekursorów filozofii egzystencjalnej. Brzmi ona następująco:
„Boże, Ty pierwszy nas umiłowałeś,
a my mówimy o Tobie jakbyś nas raz tylko pierwszy umiłował i to w przeszłości.
A przecież w ciągu wszystkich naszych dni, w ciągu wszystkich lat naszego życia
Ty zawsze kochasz nas pierwszy
Kiedy budzimy się rano
i ku Tobie zwracamy naszą duszę,
Ty nas uprzedzasz, Ty nas pierwszy już umiłowałeś.
Jeżeli wstaję o świcie
i zwracam się ku Tobie,
w tej samej sekundzie
Ty moją duszę, moją modlitwę uprzedzasz, Ty mnie pierwszy umiłowałeś.
Kiedy oddalam roztargnienia i skupiam moją duszę,
żeby myśleć o Tobie,
Ty mnie już uprzedziłeś.
Przebacz, o Boże, moją niewdzięczność.
To nie jeden raz Ty pierwszy nas umiłowałeś.
Ty zawsze pierwszy nas miłujesz
w każdej chwili naszego życia.”
Siostry zakonne zasługują na uwagę. Nie tylko w przestrzeni sakralnej, ale także w tej społecznej. Warto zwrócić uwagę na ich codzienną pracę, a jednocześnie przyjrzeć się wyzwaniom, przed którymi stają. Zapraszamy do świata, który jest być może bliżej, niż myślimy.
Na 3 miesiące przed tą uroczystością Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy ze Świętym Wojciechem Domem Medialnym oraz poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej organizuje konferencję naukową, poświęconą ks. Stanisławowi Streichowi, historii jego życia, okolicznościom męczeńskiej śmierci, a także teologicznej refleksji nad zagadnieniem męczeństwa za wiarę i jego rozumieniu we współczesnym świecie.
Wzorem lat poprzednich zapraszamy Państwa na coroczny ŚWIĄTECZNY KIERMASZ PREZENTÓW!
Warto wykorzystać okazję, by z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w ciekawe i oryginalne upominki.