APOSTOŁOWIE NA DZIŚ • MATERIAŁY FORMACYJNE DLA MINISTRANTÓW

APOSTOŁOWIE NA DZIŚ • MATERIAŁY FORMACYJNE DLA MINISTRANTÓW

Cel: Poznanie, zrozumienie i utrwalenie najważniejszych informacji dotyczących życia św. Szymona a w szczególności jego podróży apostolskich.

Metoda: niedokończone historie, stworzenie mapy.

Środki: mapa konturowa (w dowolnym formacie) z zaznaczonymi miejscowościami/ krainami/kontynentami: Jerozolima, Afryka, Egipt, Mauretania, Wyspy Brytyjskie, Europa, Polska, Niemcy.
Istotą metody jest szukanie zakończenia opowieści, która w kluczowym momencie została przerwana.
 
Przebieg spotkania
Podział na grupy oraz opowiedzenie lub odczytanie fragmentu historii życia św. Szymona :
„Średniowieczna tradycja podaje, iż Szymon posłany przez Jezusa Chrystusa głosił najpierw Ewangelię razem z apostołem Judą Tadeuszem po całej Afryce Północnej od Egiptu do Mauretanii. Jak wszyscy apostołowie spotykał się zarówno z akceptacją i życzliwością, jak też z wrogością i nienawiścią. Sprawdziło się w jego misji to wszystko co zapowiedział Jezus Chrystus. Zgodnie z poleceniem Mistrza nie wziął ze sobą na drogę laski, ani torby podróżnej, ani chleba, ani pieniędzy ani zapasowych ubrań. Miał na nogach sandały, gdy wchodził do domu mówił: „Pokój temu domowi”, pozostawał tam, korzystał z gościnności, a potem szedł dalej. Jeśli w jakimś mieście nie chciano go przyjąć, wychodząc stamtąd strząsał proch ze swoich nóg, tak aby mieszkańcy to widzieli (por. Łk 9,3-5). W końcu w swych pełnych przygód podróżach dotarł aż do Wysp Brytyjskich”.

Zadanie pierwsze: w grupach rysujemy na mapce konturowej możliwy przebieg trasy podróży apostolskiej św. Szymona.

Zadanie drugie: w grupach konstruujemy i zapisujemy w kilku zdaniach historię zaczynającą się od słów: „A na Wyspach Brytyjskich Szymon Apostoł…”.
Na zakończenie przedstawiciele grup na forum ogólnym prezentują swoje propozycje zakończenia opowieści oraz trasę podróży apostolskiej św. Szymon

MATERIAŁY DODATKOWE: 

Życiorys Świętego Szymona
 
„Ewangelie wymieniają św. Szymona w ścisłym gronie uczniów Pana Jezusa. Jest on chyba najmniej znanym spośród nich. Ewangelie wspominają o nim tylko trzy razy. Mateusz i Marek dają mu przydomek Kananejczyk (Mt 10, 4; Mk 3, 18). Dlatego niektórzy Ojcowie Kościoła przypuszczali, że pochodził on z Kany Galilejskiej i był panem młodym, na którego weselu Chrystus Pan uczynił pierwszy cud. Współczesna egzegeza dopatruje się jednak w słowie Kananejczyk raczej znaczenia "gorliwy", gdyż tak je również można tłumaczyć. Łukasz wprost daje Szymonowi przydomek Zelotes, czyli gorliwy (Łk 6, 15). Specjalne podkreślenie w gronie Apostołów, że Szymon był gorliwy, może oznaczać, że faktycznie wyróżniał się wśród nich prawością i surowością w zachowywaniu prawa mojżeszowego i zwyczajów narodu.
Szymon Kananejczyk jest we wszystkich czterech katalogach Apostołów wymieniany zawsze obok św. Jakuba i św. Judy Tadeusza, "braci" (stryjecznych albo ciotecznych) Chrystusa, czyli Jego kuzynów (Mt 10, 4; Mk 3, 18; Łk 6, 15; Dz 1, 13). Czy był nim także i Szymon? Według Ewangelii św. Mateusza wydaje się to być pewnym (Mt 13, 55). Także i w tradycji chrześcijańskiej mamy nikłe wiadomości o Szymonie. Miał być bratem Apostołów: Jakuba Młodszego i Judy Tadeusza. Będąc krewnym Pana Jezusa, miał według innych zasiąść na stolicy jerozolimskiej po Jakubie Starszym i Jakubie Młodszym jako trzeci biskup i tam ponieść śmierć za cesarza Trajana, kiedy miał już ponad sto lat.
Są jednak pisarze, którzy twierdzą, że Szymon Apostoł nie był krewnym Jezusa i jest osobą zupełnie inną od Szymona, biskupa Jerozolimy, który poniósł śmierć męczeńską za panowania cesarza Trajana. Powołują się oni na to, że tradycja łączy go ze św. Judą Tadeuszem tylko dlatego, jakoby miał z nim głosić Ewangelię nad Morzem Czerwonym i w Babilonii, a nawet w Egipcie - i poza Palestyną razem z nim miał ponieść śmierć. Według tej tradycji obchodzi się ich święto tego samego dnia. Również ikonografia chrześcijańska dość często przedstawia razem obu Apostołów.
O przecięciu Szymona piłą na pół, jak głosi legenda (a nawet - piłą drewnianą), dowiadujemy się z jego średniowiecznych żywotów. Ciało św. Szymona, według świadectwa mnicha Epifaniusza (w. IX), miało znajdować się w Nicopolis (północna Bułgaria), w kościele wystawionym ku czci Apostoła. W kaplicy świętych Szymona i Judy w bazylice św. Piotra, która obecnie jest także kaplicą Najświętszego Sakramentu, mają znajdować się relikwie obu Apostołów. Część relikwii ma posiadać również katedra w Tuluzie. Św. Szymon jest patronem diecezji siedleckiej oraz farbiarzy, garncarzy, grabarzy i spawaczy.
W ikonografii św. Szymon w sztuce wschodniej przedstawiany jest z krótkimi włosami lub łysy, w sztuce zachodniej ma dłuższe włosy i kędzierzawą brodę. Jego atrybutami są: księga, kotwica, palma i piła (drewniana), którą miał być rozcięty, topór, włócznia.”
 
Czytelnia, 28 października, Święci Apostołowie Szymon i Juda Tadeusz, na podst. http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-28.php3 [dostęp: 30.05.2016].
 
Obraz apostoła Szymona:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Ribera-san_simon.jpg
 [dostęp: 30.05.2016]
 

ABY POBRAĆ SCENARIUSZ KLIKNIJ TUTAJ



 
Jak żyją zakonnice? Jak się żyje pełnią życia i co robią Siostry po godzinach?
26 marca 2025

Jak żyją zakonnice? Jak się żyje pełnią życia i co robią Siostry po godzinach?

Siostry zakonne zasługują na uwagę. Nie tylko w przestrzeni sakralnej, ale także w tej społecznej. Warto zwrócić uwagę na ich codzienną pracę, a jednocześnie przyjrzeć się wyzwaniom, przed którymi stają. Zapraszamy do świata, który jest być może bliżej, niż myślimy.

Sympozjum księdza Stanisława Streicha - duszpasterza i męczennika
30 stycznia 2025

Sympozjum księdza Stanisława Streicha - duszpasterza i męczennika

Na 3 miesiące przed tą uroczystością Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy ze Świętym Wojciechem Domem Medialnym oraz poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej organizuje konferencję naukową, poświęconą ks. Stanisławowi Streichowi, historii jego życia, okolicznościom męczeńskiej śmierci, a także teologicznej refleksji nad zagadnieniem męczeństwa za wiarę i jego rozumieniu we współczesnym świecie.

Świąteczny Kiermasz Prezentów 2024
20 listopada 2024

Świąteczny Kiermasz Prezentów 2024

Wzorem lat poprzednich zapraszamy Państwa na coroczny ŚWIĄTECZNY KIERMASZ PREZENTÓW!

Warto wykorzystać okazję, by z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w ciekawe i oryginalne upominki.

COPYRIGHT © 2025 Święty Wojciech Dom Medialny sp. z o.o. Realizacja sklepu