Godzina łaski — co to takiego? Historia tego nabożeństwa sięga 1947 roku, kiedy to Matka Boża wielokrotnie objawiła się Pierinie Gilli — pielęgniarce ze szpitala w szpitala w Montichiari. Najbardziej pamiętne objawienie miało miejsce 8 grudnia. Maryja wypowiedziała wówczas następujące słowa:
„Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie, ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski.
Jeśli ktoś nie może w tym czasie nawiedzić kościoła, a będzie modlił się w południe w domu, ten także otrzyma za moim pośrednictwem wiele łask. Każdy, kto będzie modlić się w tej intencji i wylewał łzy pokuty, odnajdzie pewną drabinę niebieską, przez me macierzyńskie Serce będzie też miał zapewnioną opiekę i łaskę.”
Prosiła ona, by ustanowić nowe nabożeństwo w całym Kościele.
Objawienia z Montichiari przez wiele lat nie były zatwierdzone przez Kościół katolicki, mimo tego, że potwierdziły je zarówno cuda uzdrowień, jak i zjawiska świetlne oraz słoneczne oglądane wielokrotnie we włoskim mieście. Dopiero 15 sierpnia 2000 roku, biskup Giulio Sanguinetti uznał kult Matki Bożej Róży Duchownej. Wysłał on również list do stowarzyszeń zajmujących się miejscami kultu w Fontanelle, informując je o mianowaniu kapłana, który będzie się zajmował sprawą kultu. Mowa tu o dyrektorze diecezjalnego wydziału do spraw liturgii — Pierino Bosello. Chwilę później powstało nowe stowarzyszenie — Róża Duchowna - Fontanelle, które ma na celu szerzenie pobożności do Matki Bożej.
Siostry zakonne zasługują na uwagę. Nie tylko w przestrzeni sakralnej, ale także w tej społecznej. Warto zwrócić uwagę na ich codzienną pracę, a jednocześnie przyjrzeć się wyzwaniom, przed którymi stają. Zapraszamy do świata, który jest być może bliżej, niż myślimy.
Na 3 miesiące przed tą uroczystością Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy ze Świętym Wojciechem Domem Medialnym oraz poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej organizuje konferencję naukową, poświęconą ks. Stanisławowi Streichowi, historii jego życia, okolicznościom męczeńskiej śmierci, a także teologicznej refleksji nad zagadnieniem męczeństwa za wiarę i jego rozumieniu we współczesnym świecie.
Wzorem lat poprzednich zapraszamy Państwa na coroczny ŚWIĄTECZNY KIERMASZ PREZENTÓW!
Warto wykorzystać okazję, by z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w ciekawe i oryginalne upominki.