Jak oznaczyć drzwi na trzech króli? C+M+B? K+M+B?

Jak oznaczyć drzwi na trzech króli? C+M+B? K+M+B?


Co napisać na drzwiach na Trzech Króli?

 
W święto Trzech Króli drzwi mieszkania oznaczamy napisem C + M + B lub K + M + B. W Dalszej części artykułu wyjaśniamy jego znaczenie i podpowiadamy, jak wykonać to poprawnie.

 

Co oznacza C+M+B?

 
Wspomniany powyżej akronim jest symbolem oznaczającym błogosławieństwo dla domu i ochronę przed złem. Jest on interpretowany na kilka różnych sposobów i rozumiany jako:
 
  • Skrót od imion trzech mędrców: Caspara (w języku polskim Kacper), Melchiora i Baltazara.
  • Skrót pochodzący od łacińskiej sentencji „Christus mansionem benedicat” („Niech Chrystus błogosławi temu domowi”).
  • Skrót wywodzący się od łacińskiej sentencji „Christus Multorum Benefactor” („Chrystus dobroczyńcą wielu”).
  • Skrót od łacińskich słów „Cogito” („poznaję”), „Matrimonium” (nawiązanie do wesela w Kanie Galilejskiej) i „Baptesimus/Baptismus” (chrzest).
 
Jaka jest historia omawianej tradycji? W XVII wieku, Kościele katolickim, w dzień Objawienia Pańskiego upowszechnił się zwyczaj święcenia złota i kadzidła oraz kredy, którą to oznacza się drzwi wejściowe domów. Niektórzy dopatrują się w nim analogii do tradycji wywodzącej się ze Starego Testamentu, gdzie mieszkania naznaczano krwią baranka, co miało na celu ochronić przed potępieniem i karą Bożą.

 

Czy trzeba oznaczyć drzwi, jeśli ksiądz nie chodzi po kolędzie?

 
To pytanie zadaje sobie wielu wiernych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, iż celem napisu robionego na drzwiach w święto Trzech Króli nie jest przygotowanie domu do przyjęcia wizyty duszpasterskiej. Co za tym idzie, zrobić można go bez względu na to, czy kapłan będzie odwiedzał dany dom. Obawiany gest jest wyrazem prośmy o błogosławieństwo Jezusa Chrystusa przez stawiennictwo świętych mędrców w zaczynającym się roku.

 

Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

 
Zdania na ten temat są podzielone. Część wierzących jest zdania, że jedyna prawidłowa forma to zapis C+M+B będący skrótem od wspomnianego powyżej zdania „Niech Chrystus pobłogosławi dom”. Inni katolicy znaczą drzwi swoich mieszkań napisem K+M+B, który to stanowi skrót od imion trzech mędrców: Kacpra, Melchiora oraz Baltazara. Jak powiedział rzecznik Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak SJ, obie formy są prawidłowe. Napis na drzwiach jest prośbą o błogosławieństwo dla domu przez wstawiennictwo świętych, których święto obchodzimy 6 stycznia. Oficjalne stanowisko kościoła tej kwestii znaleźć można w Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, które zostało opublikowane 17 grudnia 2001 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, za zgodą Ojca Świętego Jana Pawła II.
 
 

Modlitwa na Trzech Króli — oznaczanie drzwi

 
Jak poprawnie oznaczyć drzwi domu w święto Trzech Króli? Do tego celu wykorzystuje się uprzednio pobłogosławioną kredę. Na drzwiach umieszczamy inicjały trzech mędrców, pomiędzy każdym z nich pisząc znak krzyża oznaczający błogosławieństwo oraz datę bieżącego roku. Prawidłowy zapis w bieżącym roku kalendarzowym wygląda w sposób następujący: K+M+B 2022 lub w wersji łacińskiej — C+M+B 2022.
 
Gdzie szukać dodatkowych informacji na temat uroczystości Objawienia Pańskiego? Z pomocą przychodzi tu między innymi Pismo Święte. Biblia to jednak nie jedyne źródło wiedzy odnośnie święta Trzech Króli. Równie pomocne mogą okazać się modlitewniki oraz biografie świętych.
 
Jak żyją zakonnice? Jak się żyje pełnią życia i co robią Siostry po godzinach?
26 marca 2025

Jak żyją zakonnice? Jak się żyje pełnią życia i co robią Siostry po godzinach?

Siostry zakonne zasługują na uwagę. Nie tylko w przestrzeni sakralnej, ale także w tej społecznej. Warto zwrócić uwagę na ich codzienną pracę, a jednocześnie przyjrzeć się wyzwaniom, przed którymi stają. Zapraszamy do świata, który jest być może bliżej, niż myślimy.

Sympozjum księdza Stanisława Streicha - duszpasterza i męczennika
30 stycznia 2025

Sympozjum księdza Stanisława Streicha - duszpasterza i męczennika

Na 3 miesiące przed tą uroczystością Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy ze Świętym Wojciechem Domem Medialnym oraz poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej organizuje konferencję naukową, poświęconą ks. Stanisławowi Streichowi, historii jego życia, okolicznościom męczeńskiej śmierci, a także teologicznej refleksji nad zagadnieniem męczeństwa za wiarę i jego rozumieniu we współczesnym świecie.

Świąteczny Kiermasz Prezentów 2024
20 listopada 2024

Świąteczny Kiermasz Prezentów 2024

Wzorem lat poprzednich zapraszamy Państwa na coroczny ŚWIĄTECZNY KIERMASZ PREZENTÓW!

Warto wykorzystać okazję, by z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w ciekawe i oryginalne upominki.

COPYRIGHT © 2025 Święty Wojciech Dom Medialny sp. z o.o. Realizacja sklepu