Czy każdy z nas jest narażony na kryzys wieku średniego w małżeństwie? Wszystko uzależnione jest tutaj od satysfakcji ze związku, pracy, stanu majątkowego oraz poziomy oczekiwań w stosunku do siebie samego. Refleksje na temat dotychczasowych osiągnieć, stanu zdrowia czy zmian w wyglądzie powodować mogą silne rozczarowanie powodujące potrzebę wprowadzenia zmian. Z kryzysem wieku średniego często mamy do czynienia na skutek nagłych wydarzeń takich, jak śmierć rodziców, utrata pracy czy opuszczenie domu przez dorastające dzieci. Zjawisku temu nierzadko towarzyszy wypalenie zawodowe, czyli brak sensu wykonywanej pracy i utrata powołania.
Jak pokazują statystki, w czasie kryzysu wieku średniego w znaczącym stopniu zwiększa się ilość rozstań i rozwodów oraz ryzyko załamania nerwowego.
Do popularnych objawów opisywanego zjawiska zalicza się napady złości i płaczu, obniżenie nastroju, skłonność do używek, potrzeba radykalnych zmian w wyglądzie, fascynację młodszymi osobami, zmianę stylu życia, zainteresowanie duchowością, podjęcie aktywności fizycznej oraz lęk przed śmiercią.
Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż niektóre symptomy kryzysu wieku średniego mogą w pozytywny sposób wpływać na poczucie satysfakcji z życia oraz samopoczucie psychiczne i fizyczne.
Jak sobie poradzić z kryzysem wieku średniego? Jako że trwać może on niekiedy kilka lat i dotykać całą rodzinę, nigdy nie należy go bagatelizować. Kluczową kwestią jest tutaj wsparcie ze strony najbliższego otoczenia — żony, dzieci oraz przyjaciół. W wielu przypadkach niezwykle pomocna okazać może się psychoterapia rozwojowa, która pozwala na przyjrzenie się relacjom z otoczeniem i wprowadzenie niezbędnych zmian w codziennym życiu. To znakomity sposób, by ustrzec się błędów, które mogą okazać się tragiczne w skutkach.
Książką z asortymentu naszej księgarni internetowej Święty Wojciech, która w bardzo ciekawy sposób opisuje zagadnienie kryzysu wieku średniego u mężczyzn jest „Kryzys wieku średniego. Nasza życiowa szansa" autorstwa Andre Daigneault. Autor stara się wyjaśnić jego mechanizmy. Książka „Kryzys wieku średniego” pokazuje, że przewrót, z jakim mamy wówczas do czynienia może stać się znakomitą okazją do samoanalizy, dzięki której pojednany ze sobą i z Bogiem Chrześcijanin będzie w stanie odpowiedzieć na głęboko wpisane Powołanie. Zdaniem Andre Daigneault, kryzys wieku średniego nie jest przeszkodą w rozwoju osobistym, lecz życiową szansą.
Siostry zakonne zasługują na uwagę. Nie tylko w przestrzeni sakralnej, ale także w tej społecznej. Warto zwrócić uwagę na ich codzienną pracę, a jednocześnie przyjrzeć się wyzwaniom, przed którymi stają. Zapraszamy do świata, który jest być może bliżej, niż myślimy.
Na 3 miesiące przed tą uroczystością Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy ze Świętym Wojciechem Domem Medialnym oraz poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej organizuje konferencję naukową, poświęconą ks. Stanisławowi Streichowi, historii jego życia, okolicznościom męczeńskiej śmierci, a także teologicznej refleksji nad zagadnieniem męczeństwa za wiarę i jego rozumieniu we współczesnym świecie.
Wzorem lat poprzednich zapraszamy Państwa na coroczny ŚWIĄTECZNY KIERMASZ PREZENTÓW!
Warto wykorzystać okazję, by z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w ciekawe i oryginalne upominki.