Kluczowym elementem liturgii godzin są psalmy. Jej cykl trwa 4 tygodnie. Razem z antyfonami, fragmentami z Pisma Świętego, dziełami Ojców Kościoła oraz dokumentami Magisterium Kościoła tworzy ona tak zwane rytm modlitwy liturgii godzin w ciągu dnia, inaczej godziny kanoniczne.
Jeden dzień tworzą następujące godziny kanoniczne:
Wezwanie — odmawia się je na rozpoczęcie modlitwy liturgicznej w konkretnym dniu. Poprzedza ono pierwszą modlitwę dnia, którą może być jutrznia czy godzina czytań. Jeżeli dana osoba uczestniczyła wcześniej w Mszy Świętej, nie musi odmawiać Wezwania. Rozpoczyna się ono od słów: „Panie otwórz wargi moje. A usta moje będą głosić Twoją chwałę”. Następnie śpiewany jest psalm z antyfoną.
Godzina Czytań — w przeszłości była ona odmawiana razem z Laudes po Completorium lub w nocy i nazywana Jutrznią. Obecnie odmawiać można ją o dowolnej porze. Zaczyna się ona od słów: „Boże wejrzyj ku wspomożeniu memu. Panie pospiesz ku ratunkowi memu”. Po nich następuje hymn, 3 psalmy, czytanie z Pisma Świętego, czytanie drugiego z dzieł Ojców Kościoła lub dokumentów Magisterium Kościoła, wraz z responsoriami.
Jutrznia — kiedyś była ona odmawiana razem Matutinum w godzinach nocnych. Dziś odmawia się ją rano w miejsce Prymy, która została zniesiona po soborze watykańskim II. Rozpoczyna się ona od słów: „Boże wejrzyj ku wspomożeniu memu. Panie pospiesz ku ratunkowi memu”. Po tym następuje hymn oraz psalmodia, która składa się z 2 psalmów, między którymi znajduje się pieśń ze Starego Testamentu o charakterze zbliżonym do psalmu, lecz spoza Księgi Psalmów. Następną część stanowi czytanie biblijne, responsorium pleśń Zachariasza, prośby o uświęcenie dnia i pracy, Modlitwa Pańska oraz oracja.
Modlitwa w ciągu dnia — występuje ona w 3 wariantach, w zależności od pory odmawiania. Pierwszym z nich jest przedpołudniowa Tertia, drugim — południowa Sexta, trzecim — popołudniowa Nona.
Nieszpory — odmawiane są one wieczorem i zbudowane podobnie do Jutrzni. Psalmodia składa się tu z 2 psalmów i pieśni z Nowego Testamentu. Benedictus jest zastępowany przez Magnificat, czyli pieśń Maryi. Następnie składane są prośby ułożone na wzór modlitwy powszechnej. Zwieńczeniem Nieszporów jest modlitwa Ojcze Nasz oraz oracja.
Kompleta — odmawia się ją bezpośrednio przed snem. Składa się ona z hymnu, rachunku sumienia, psalmodii, krótkiego czytania biblijnego, responsorium, Nunc dimittis, oracji oraz antyfony do Matki Bożej.
Bóg Zapłać! ✖️
Szczęść Boże! Dziękujemy za wizytę na naszej witrynie.
Siostry zakonne zasługują na uwagę. Nie tylko w przestrzeni sakralnej, ale także w tej społecznej. Warto zwrócić uwagę na ich codzienną pracę, a jednocześnie przyjrzeć się wyzwaniom, przed którymi stają. Zapraszamy do świata, który jest być może bliżej, niż myślimy.
Na 3 miesiące przed tą uroczystością Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy ze Świętym Wojciechem Domem Medialnym oraz poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej organizuje konferencję naukową, poświęconą ks. Stanisławowi Streichowi, historii jego życia, okolicznościom męczeńskiej śmierci, a także teologicznej refleksji nad zagadnieniem męczeństwa za wiarę i jego rozumieniu we współczesnym świecie.