Zgodnie z nauczaniem Kościoła, każdy z nas posiada Anioła Stróża, nawet jeżeli nie jest chrześcijaninem. Aniołowie są powoływani w momencie zjednoczenia się duszy i ciała w łonie matki. Mają oni swoje imiona, które nadaje im Pan Bóg. Zagadnienie to poruszał między innymi święty Hieronim oraz Tomasz z Akwinu. Jak podają chrześcijańskie wierzenia, aniołowie są czystymi duchami, które nie posiadają ciała, lecz mogą przybrać ludzką postać, jeżeli sytuacja tego wymaga. Porozumiewają się one przesyłając konkretne myśli. Aniołowie nieustannie komunikują się z Panem Bogiem. Są mu w pełni oddani, nawet wówczas, gdy opiekują się ludźmi. Co ważne, nie ma 2 takich samych aniołów. Każdy z nich jest w pełni unikatowy i ma swoją własną osobowość. Dlaczego warto odmawiać modlitwę do Anioła Stróża? Do rozszerzenia anielskiego kultu znacząco przyczynili się Longobardowie. W 787 roku Sobór Nicejski zalecił wiernym, by ci oddawali cześć wyobrażeniom aniołów.
Tekst najpopularniejszej modlitwy do anioła stróża jest następujący:
„Aniele Boży, Stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój,
Rano, wieczór, we dnie, w nocy,
bądź mi zawsze do pomocy.
Strzeż duszy i ciała mego
i zaprowadź do życia wiecznego.
Amen”.
Spotkać można się także z modlitwą poranną do Anioła Stróża:
„Mój wspaniały Aniele Stróżu,
z samego rana pragnę Cię powitać
z sercem przepełnionym miłością!
Bądź przy mnie, módl się ze mną,
pomóż mi, abym nieustannie pragnął Boga.
Spraw, bym zawsze i wszędzie odkrywał to, co jest dobre.
Dopomóż, aby moje myśli były prawe, a słowa właściwe.
Mój dobry Aniele,
ten dzień będzie wspaniały, bo Ty jesteś przy mnie!
Amen”.
Siostry zakonne zasługują na uwagę. Nie tylko w przestrzeni sakralnej, ale także w tej społecznej. Warto zwrócić uwagę na ich codzienną pracę, a jednocześnie przyjrzeć się wyzwaniom, przed którymi stają. Zapraszamy do świata, który jest być może bliżej, niż myślimy.
Na 3 miesiące przed tą uroczystością Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy ze Świętym Wojciechem Domem Medialnym oraz poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej organizuje konferencję naukową, poświęconą ks. Stanisławowi Streichowi, historii jego życia, okolicznościom męczeńskiej śmierci, a także teologicznej refleksji nad zagadnieniem męczeństwa za wiarę i jego rozumieniu we współczesnym świecie.
Wzorem lat poprzednich zapraszamy Państwa na coroczny ŚWIĄTECZNY KIERMASZ PREZENTÓW!
Warto wykorzystać okazję, by z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w ciekawe i oryginalne upominki.