Zamiast jednak skupiać się na lęku i bezradności, warto regularnie odmawiać wojnę o pokój na świecie. Autorem jednej z nich jest św. Jan Paweł II.
Dlaczego warto odmawiać wojnę o pokój na świecie? Warto wiedzieć, że Stwórca jest Bogiem pokoju, pragnąc go dla swoich dzieci. Jedną z takich modlitw jest wspomniana powyżej wojna o dar pokoju napisana przez św. Jana Pawła II. Pokazuje ona, że nie jest on czymś, o co trzeba walczyć lub na co trzeba zasłużyć. Pokój jest Bożym darem oraz łaską od niego. Dar pokoju jest w stanie przemienić ludzkie serca w taki sposób, by były w stanie go przyjąć.
Jedną z najpopularniejszych modlitw w intencji pokoju na świecie jest ta ułożona przez św. Jana Pawła II. Została ona przywołana przez biskupów Polski i Ukrainy w apelu o pokój wystosowanym 24 stycznia 22022 w związku z niebezpieczeństwem działań wojennych na Ukrainie. Treść tej modlitwy jest następująca:
„Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna (…), która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.
Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne.
Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny. Amen.”
Siostry zakonne zasługują na uwagę. Nie tylko w przestrzeni sakralnej, ale także w tej społecznej. Warto zwrócić uwagę na ich codzienną pracę, a jednocześnie przyjrzeć się wyzwaniom, przed którymi stają. Zapraszamy do świata, który jest być może bliżej, niż myślimy.
Na 3 miesiące przed tą uroczystością Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy ze Świętym Wojciechem Domem Medialnym oraz poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej organizuje konferencję naukową, poświęconą ks. Stanisławowi Streichowi, historii jego życia, okolicznościom męczeńskiej śmierci, a także teologicznej refleksji nad zagadnieniem męczeństwa za wiarę i jego rozumieniu we współczesnym świecie.
Wzorem lat poprzednich zapraszamy Państwa na coroczny ŚWIĄTECZNY KIERMASZ PREZENTÓW!
Warto wykorzystać okazję, by z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w ciekawe i oryginalne upominki.