W poprzednich latach nakładem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu ukazały się dwa wyjątkowe albumy, które nasi Czytelnicy mogą bezpłatnie pobrać ze strony internetowej www.swietywojciech.pl. Publikacje adresowane są zarówno do zawodowych historyków, jak i osób amatorsko zajmujących się historią, czy genealogią.
„Za Boga i Ojczyznę. Przewodnik po miejscach spoczynku Wielkopolan poległych w latach 1918 – 1921”
Autorami publikacji są dr Sławomir Józefiak i Bartosz Biegała. To projekt, który doskonale wpisuje się w podjęte wcześniej projekty ewidencyjne miejsc spoczynku powstańców styczniowych i powstańców wielkopolskich. Celem tego wydawnictwa było przeprowadzenie dodatkowej kwerendy archiwalnej, aby uzupełnić dotychczasowe wydawnictwa źródłowe odnoszące się do poległych w I wojnie światowej żołnierzy oraz w walkach o granice Polski 1918-1921, na podstawie akt przechowywanych w archiwach państwowych w: Poznaniu, Gnieźnie, Koninie, Pile, Kaliszu i Lesznie.
Formę elektroniczną książki można pobrać TUTAJ
„Polsce wolność wróć! Groby wojenne z okresu powstania styczniowego w Wielkopolsce”
To pozycja, która upamiętnia poległych w latach 1863-1864. Autorzy – dr Sławomir Józefiak i Bartosz Biegała podkreślają, że współcześnie pamięć o wybuchu styczniowego zrywu jest wciąż żywa. Kolejne rocznice obchodzone są bardzo uroczyście, a towarzyszom im okazjonalne wydawnictwa, wystawy, prelekcje oraz konferencje naukowe. Lokalne społeczności przeprowadzają zbiórki, dzięki którym na grobach powstańczych pojawiają się okazałe pomniki. Dużą rolę w zachowaniu pamięci o powstańcach odgrywają także organizacje pozarządowe, które dbają o materialne dziedzictwo powstania, jakim są m.in. groby weteranów oraz miejsca pamięci.
Formę elektroniczną książki można pobrać TUTAJ
Siostry zakonne zasługują na uwagę. Nie tylko w przestrzeni sakralnej, ale także w tej społecznej. Warto zwrócić uwagę na ich codzienną pracę, a jednocześnie przyjrzeć się wyzwaniom, przed którymi stają. Zapraszamy do świata, który jest być może bliżej, niż myślimy.
Na 3 miesiące przed tą uroczystością Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy ze Świętym Wojciechem Domem Medialnym oraz poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej organizuje konferencję naukową, poświęconą ks. Stanisławowi Streichowi, historii jego życia, okolicznościom męczeńskiej śmierci, a także teologicznej refleksji nad zagadnieniem męczeństwa za wiarę i jego rozumieniu we współczesnym świecie.
Wzorem lat poprzednich zapraszamy Państwa na coroczny ŚWIĄTECZNY KIERMASZ PREZENTÓW!
Warto wykorzystać okazję, by z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w ciekawe i oryginalne upominki.