Przewodnik Katolicki nr 07/2024 wydanie w formie PDF
Ilość stron | 64 |
---|---|
Rok wydania | 2024 |
Wydawca | Wydawnictwo Święty Wojciech |
Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni
- Bezpieczne płatności
- 14 dni na zwrot
- Dostawa już od 9.99 PLN
„Przewodnik Katolicki" 7/18.02.2024 r.
Dał człowiekowi wolną wolę
Główna myśl tegorocznego orędzia papieża Franciszka na Wielki Post brzmi: „Bóg prowadzi nas przez pustynię ku wolności”. Gdy Bóg się objawia, obwieszcza wolność. Jednym z jej wymiarów jest wolna wola – o niej pierwszy artykuł jednego z wielkopostnych cykli „Przewodnika”.
Rady dobrego biskupa
Na tegoroczny Wielki Post sięgamy po rady duchowe biskupa z przełomu wieków XVI i XVII Choć ostateczna wersja poradnika duchowego Filotea, czyli droga do życia pobożnego została wydana w 1619 r., trudno odmówić nieustającej aktualności temu, co napisał Franciszek Salezy.
Liturgia uczy pokory
Liturgia i sakramenty to przywileje, do których jesteśmy dopuszczeni. Ich zrozumienie wymaga czasu, co nie jest łatwe dla człowieka, który chce mieć wszystko natychmiast – rozmowa z Tomaszem Grabowskim OP.
Pogodzić zwaśnionych braci
W krótkim czasie Franciszek napisał dwa listy: do Żydów i do muzułmanów. Utrzymywanie relacji z obiema stronami nie jest jednak łatwe. Zwłaszcza że problemów przybywa. Ostatnim jest wojna w Strefie Gazy.
Optymizm wypływa z chrześcijańskiej nadziei
Optymizm nie polega na przekonaniu, że każda trudna sytuacja zakończy się happy endem. Takie podejście jest naiwne. Chrześcijański optymizm jest odkrywaniem sensu tego, co się wydarza, odczytywaniem przesłania, jakie kieruje do nas Bóg
Niezbędna wizja całości
Badania jasno pokazują, że jakość edukacji nie tyle tkwi w odgórnych reformach, ile w jakości i komforcie pracy nauczycieli. Łatwo jest też zadekretować kolejne mikroreformy, ale jeśli nie będzie holistycznej wizji całości, chaos zamęczy oświatę – rozmowa z prof. Jackiem Pyżalskim.
Dzieci jest mniej, więc niech wszystkie mają szansę
W szkole mamy do czynienia z regresem, co widać nie tylko po badaniach PISA, ale też w danych dotyczących zadowolenia z jakości szkoły. Coraz więcej rodziców wykupuje dla swoich dzieci prywatne lekcje dodatkowe, co może jeszcze zwiększyć nierówności szans.