Przewodnik Katolicki nr 1/2024 wydanie w formie PDF
Ilość stron | 64 |
---|---|
Rok wydania | 2024 |
Wydawca | Wydawnictwo Świętego Wojciecha |
Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni
- Bezpieczne płatności
- 14 dni na zwrot
- Dostawa już od 9.99 PLN
„Przewodnik Katolicki” 1/7.01.2024
Zajrzyj za kurtynę
Czy normalny człowiek pada na kolana i oddaje cześć niemowlęciu? Raczej nie. Kłaniano się władcom, papieżom i innym osobistościom. Ale dziecku? A mędrcy to uczynili. Dlaczego? Co takiego w nim zobaczyli? Boga. Taki hołd składa się tylko Bogu. Magowie zdobyli się na gest dla wielu ludzi absurdalny. Aż po dziś dzień.
Błogosławcie!
Sakramenty wymagają spełnienia warunków, błogosławić można każdemu. Ważne jest, żeby błogosławieństwa i sakramentu ze sobą nie mylić. Dokument Fiducia supplicans tylko na pierwszy rzut oka zdaje się być rewolucyjny. W swojej istocie pozostaje wierny całej dotychczasowej doktrynie Kościoła, nazywając tylko i precyzując niektóre kwestie.
Pięć wyzwań Franciszka
Końcowa sesja Synodu o synodalności, pielgrzymki do Argentyny, Belgii, Indii i Polinezji oraz długo oczekiwana autobiografia – to tylko część papieskich planów na rok 2024. W perspektywie jest bowiem znacznie więcej spraw, które mogą trafić na papieską agendę rozpoczynającego się roku.
Lekkie odbicie
Choć nieco więcej Polaków niż rok wcześniej regularnie chodzi do kościoła, nadal trudno mówić o powrocie życia religijnego w Polsce do stanu sprzed pandemii – takie są wnioski z opublikowanego pod koniec grudnia rocznika statystycznego Kościoła w Polsce za rok 2022.
Arcybiskup tysiąclecia
Jeśli mówimy o Prymasie Tysiąclecia kard. Stefanie Wyszyńskim, to możemy i zapewne mówić o „poznańskim arcybiskupie tysiąclecia” Antonim Baraniaku. 2024 rok ogłoszono w Polsce Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka w 120. rocznicę jego urodzin.
Czarna dziura dorosłości
Średni wiek opuszczenia domu przez młodego człowieka w Polsce wynosi 29 lat, co oznacza, że młodzi ludzie wychowujący się w pełnych rodzinach średnio o 11 lat później wchodzą w dorosłość niż ich rówieśnicy z placówek opiekuńczo-wychowawczych – rozmowa z Bartłomiejem Jojczykiem o potrzebach młodego dorosłego opuszczającego dom dziecka.