Przewodnik Katolicki nr 10/2024
Rok wydania | 2024 |
---|---|
Wydawca | Wydawnictwo Święty Wojciech |
Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni
- Bezpieczne płatności
- 14 dni na zwrot
- Dostawa już od 9.99 PLN
„Przewodnik Katolicki” 10/2024
na niedzielę 10 marca
Nie tylko nastolatkowie w sieci
„Nie lubię odwiedzać dziadka, bo mi cały czas pokazuje idiotyczne filmiki na TikToku. To jest żenujące” – mówi 10-letni Kuba. „Przyklejenie do smartfona” dotyczy nie tylko młodego pokolenia.
Wolność nie dla każdego?
Nie brakuje bardzo wysokiej rangi dokumentów, gwarantujących każdemu człowiekowi wolność sumienia oraz wolność religii, określanej też jako wolność wyznania. Jednak w praktyce raz po raz mamy do czynienia z próbami ich ograniczania. Nieraz bardzo wzniośle uzasadnianymi.
Skandal braterskiej zachęty
Chciałoby się powiedzieć, że trzy dni zmieniły Kościół w Polsce, ale byłoby to mocno na wyrost. Sprawa abp. Andrzeja Dzięgi z pewnością jednak postawiła nas przed ważnymi pytaniami, które mogą być początkiem zmiany dla całego Kościoła.
Nie wszystko jest czarno-białe
Psychiatra czy psychoterapeuta nie rozstrzyga, jaka ma być duchowość pacjenta, interesuje go raczej sposób jej przeżywania. On może być rozwojowy lub dysfunkcyjny – rozmowa z prof. Krzysztofem Krajewskim-Siudą o naturalnych aspektach nadnaturalnych przeżyć, wierze, która zaspokaja potrzeby, i zdrowych częściach choroby.
Nie-ludzka miłość
Jeśli więc uginamy się pod ciężarem zła doświadczanego od świata czy drugiego człowieka, popełnianego przez nas samych i raniącego innych, jeśli czujemy się bezradni wobec mocy grzechów i upadków – naszych własnych i cudzych – tylko tyle możemy zawsze zrobić: spojrzeć na krzyż, na Jezusa wywyższonego na nim z miłości.
Senior chce być w domu
Wiele osób starszych przebywających w domach opieki społecznej deklaruje, że przy odpowiednim wsparciu mogłoby mieszkać samodzielnie. Problem w tym, że nie ma im kto pomóc, bo brakuje chętnych do pracy w niskopłatnej opiece społecznej.
Nowa epoka
Nasza pozycja w NATO 25 lat po wstąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego wydaje się niewzruszona, co więcej, z roku na rok rośnie. Problem w tym, że rośnie wprost proporcjonalnie do wzrostu niestabilności na świecie.
Kryzys za Odrą
Spoglądając dziś na standard życia przeciętnego Niemca, nie sposób nie przyznać racji tym, którzy mówią, że dobrze już było. Podobne sygnały dochodzą z tamtejszych firm.
Wiemy więcej, robimy niewiele
W porównaniu do lat 80. i 90 XX wieku wiemy o HIV naprawdę dużo. A jednak nie robimy z tej wiedzy użytku. Wygląda to tak, jakbyśmy z etapu histerii i przerażenia przeszli do wypierania tego problemu.
Jaźń Auschwitz
Piękne rosną kwiaty w ogrodzie pani Hoess. Ogrodnik bez twarzy starannie nawozi ziemię szarym popiołem. Plusk wody w basenie, świergot ptaków, daleki odgłos lokomotywy. Tak wygląda banalność zła w filmie Strefa interesów.