Przewodnik Katolicki nr 11/2023 wydanie w formie PDF
Ilość stron | 64 |
---|---|
Rok wydania | 2023 |
Wydawca | Wydawnictwo Świętego Wojciecha |
Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni
- Bezpieczne płatności
- 14 dni na zwrot
- Dostawa już od 9.99 PLN
„Przewodnik Katolicki” 11/19.03.2023
W obronie papieża
Jan Paweł II chciałby dziś od nas prawdy, którą odkrywa się w pogłębionych badaniach, nie w nierzetelnych przekazach medialnych – powiedział w TVP1 przewodniczący episkopatu. Pod tymi słowami abp. Stanisława Gądeckiego można się tylko podpisać. Owszem, istnieje ryzyko, że ta prawda z punktu widzenia dzisiejszej wrażliwości okaże się trudna do przyjęcia. Co więcej, może się okazać, że nawet w świetle ówczesnych przepisów abp Wojtyła popełnił błędy. Gdyby tak się stało, będziemy musieli się z tym zmierzyć, nie wymazując jednocześnie jego dokonań i znaczenia dla Kościoła, Polski i świata.
Nawet święty popełnia błędy
– Znałam go jako świętego i tak go traktowałam. Ale miałam poczucie, że choć spotykam świętego człowieka, to ta jego świętość też się zmieniała, kształtowała, on też dojrzewał, miewał różne trudne doświadczenia, podejmował dramatyczne decyzje, miał na pewno momenty zwątpienia, załamania. Wielokrotnie widziałam go w czasie modlitwy w kaplicy, jak się zmagał, jakie to było trudne dla niego. Niedźwiedzią przysługę papieżowi robią ci, którzy malują jego obraz ze spiżu – rozmowa z Anną Karoń-Ostrowską.
Jałmużna musi kosztować i boleć
Czy jałmużna w dzisiejszych czasach ma sens i jest jeszcze potrzebna? Przy głębszym i wykraczającym poza sferę materialną podejściu do jałmużny okazuje się, że może nią być dawane z motywów religijnych także dobro innego rodzaju niż chleb, napój, odzież, pieniądze. Rzeczywistą jałmużną może się okazać czas komuś poświęcony, mimo presji terminów i natłoku zajęć.
Nic nie będzie takie samo
– Nie ulega wątpliwości, że Kościół dziś pozostaje w punkcie granicznym, i to w wielu wymiarach: religijnym, społecznym, a także politycznym, w związku z wojną na Ukrainie. Jestem przekonany, że nic w przyszłości nie będzie już takie samo – rozmowa z abp. Henrykiem Muszyńskim o Kościele widzianym z perspektywy 90 lat życia.
Co kobiety widzą w Świętym Józefie
– Myślę, że on jest pociągającym dla wielu ideałem chrześcijanina, czyli osoby, która ufa bezgranicznie i we wszystkim Panu Bogu. Inspiruje też tym, że w Ewangelii jest taki „milczący”, nie znamy przecież żadnego jego słowa. Moje rozmówczynie zwracały uwagę, że uczą się od niego milczenia. Podkreślają, że Józef przede wszystkim słucha – rozmowa z Małgorzatą Terlikowską, autorką książki Kobiety św. Józefa.
Bolesne tabu
Około dwóch milionów kobiet w naszym kraju przeżywa comiesięczne piekło z powodu endometriozy. W ogólnym rozrachunku to nie tylko choroba ciała, ale i psychiki. Wiele kobiet chorujących mówi, że jeszcze kilkanaście lub kilka lat temu zalecano im wizytę u psychiatry, skoro nie mogą poradzić sobie z bólem.