Przewodnik Katolicki nr 13/2023 wydanie w formie PDF
Ilość stron | 64 |
---|---|
Rok wydania | 2023 |
Wydawca | Wydawnictwo Świętego Wojciecha |
Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni
- Bezpieczne płatności
- 14 dni na zwrot
- Dostawa już od 9.99 PLN
„Przewodnik Katolicki” 13/2.04.202
Pułapka cierpienia
Cierpienie nas dotyka, jest obecne w tym świecie i nie trzeba go sobie wynajdywać ani zadawać, jakby było warunkiem uświęcenia. Jezus nie usuwa go magicznie, co stanowi dla wielu z nas sporą zagadkę. Może ono przyczynić się do naszego dobra, ale tylko wtedy, gdy pozwala podjąć refleksję, zwrócić się ku Bogu i ludziom.
Chyba mało kto wierzy, że cierpienie uszlachetnia
– Cierpimy przez całe swoje życie, przez całe życie więc wypracowujemy sobie jakieś mechanizmy radzenia sobie z bólem, z cierpieniem. Oczywiście choroba, taka jak nowotwór z krótkim terminem, jest zawsze szokiem, zaskoczeniem, ale mierzymy się z nim na miarę wypracowanych przez życie metod – rozmowa z Pawłem Grabowskim, twórcą Hospicjum Proroka Eliasza.
Pasja – w przepaść męki Jezusa
Choć liturgicznie Wielki Post dzieli się na czterotygodniowy okres pokutny i dwutygodniowy czas pasyjny, to jednak różne formy rozważania męki Jezusa Chrystusa towarzyszą nam przez wszystkie wielkopostne tygodnie. Zetknięcie się z męką Jezusa nie ma być tylko opowieścią o wydarzeniach, które miały miejsce dawno temu, ale doświadczeniem, uczestnictwem.
Plan dla świata bez wojny
Licząca sobie już 60 lat encyklika Pacem in terris pozostaje aktualna również wobec wojny, toczącej się w Ukrainie. Choć stała się wydarzeniem światowym, nie zdołała zmienić świata na trwałe.
Jak pomóc, aby pomóc naprawdę
Mamy kilka propozycji rozwiązań prawnych, zmierzających do poprawy sytuacji rodzin i osób z niepełnosprawnością. Potrzebujący walczą o godne życie i mają w tym społeczne poparcie.
Nie wszystko eko, co zielone
– Podejście ekologiczne do życia powinno wypływać z tego, jak myślimy o całym człowieku i świecie, w odniesieniu do Pana Boga. Żyjemy w czasach, w których „mieć” przejęło przewagę nad „być”. Tymczasem ekologia jest bliska naszemu pierwotnemu stanowi „być” – rozmowa z Małgorzatą Zawilską-Rospędek.
Droga chwały
Droga od pretorium na Golgotę miała zaledwie około 600 metrów, dziś jest ona bardzo dobrze oznaczona, wśród wąskich uliczek świętego miasta wyznaczono trasę, którą przeszedł Jezus do miejsca swojej śmierci. Jednak przez to, co się na niej wydarzyło, stała się najważniejszą z dróg świata.