Przewodnik Katolicki nr 14/2024
Rok wydania | 2024 |
---|---|
Wydawca | Wydawnictwo Święty Wojciech |
Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni
- Bezpieczne płatności
- 14 dni na zwrot
- Dostawa już od 9.99 PLN
„Przewodnik Katolicki”14/7.04.2024
Boża sprawiedliwość czyli wielkoduszność i miłosierdzie
Z krzyża Jezusa pada: „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. W ten sposób sprawiedliwość stała się usprawiedliwieniem. Od tego czasu Boża sprawiedliwość będzie dla nas, chrześcijan, gestem usprawiedliwienia i miłosierdzia.
Klucz do zrozumienia Franciszka
To jeden z zasadniczych aspektów pontyfikatu Franciszka: od „dyplomacji miłosierdzia” przez ewangeliczne hasło Światowych Dni Młodzieży w Krakowie: „Błogosławieni miłosierni”, aż po list apostolski Misericordia et misera i poszukiwanie Bożego miłosierdzia w najbardziej teoretycznie odległych aspektach życia ludzkiego czy społecznego.
Język kościelny nie jest zrozumiały
„Umiłowani”, „brama łaski”, „ubogaca” – to sformułowania, które często można usłyszeć w polskich kościołach. Używamy zwrotów, które są niezrozumiałe albo brzmią archaicznie – nikt ich na co dzień nie używa.
Temu, kto ma, będzie dodane
Podatek VAT to najbardziej niesprawiedliwa danina, gdyż ma charakter regresywny – czyli im więcej się zarabia, tym mniej się go odczuwa. Rząd zamierza ulżyć przedsiębiorcom oraz inwestorom kosztem konsumentów – szczególnie tych najmniej zarabiających oraz pacjentów publicznej ochrony zdrowia.
W schronach nie ma tłoku
W schronach i na stacjach metra w Kijowie nie ma tłoku, jak zimą 2022 roku, ale zawsze schodzą tam jacyś ludzie. Można by powiedzieć: jest normalnie, jak to bywa na przystankach metra. Ale to pozory. Tu wszyscy wiedzą, o co idzie gra. Tylko nikt już nie ma potrzeby zgrywania bohatera.
Milcząca większość
– Dziś normalizujemy polaryzację, przyjmujemy, że ludzie są dla siebie niemili, niekulturalni, niewspółpracujący. Tymczasem to nie jest normalne. Musimy wybrać, czy wolimy żyć w kraju, który jest podzielony, czy w kraju, który jest wspólnotą, zakładającą różnorodność – rozmowa z Wawrzyńcem Smoczyńskim z Fundacji Nowej Wspólnoty.