Przewodnik Katolicki nr 17-18/2024
Rok wydania | 2024 |
---|---|
Wydawca | Wydawnictwo Święty Wojciech |
Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni
- Bezpieczne płatności
- 14 dni na zwrot
- Dostawa już od 9.99 PLN
„Przewodnik Katolicki” 17/18 28.04-5.05.20204 r.
96 stron; wydanie z Modlitewnikiem
Formacja to nie formatowanie
Choć tego słowa nie ma w Biblii ani w indeksie rzeczowym Katechizmu, nie ma wątpliwości, że Jezus formował uczniów i do tego też jest powołany Kościół. Szanował ich podmiotowość, chciał jednak ich ukształtować.
Po co zostają katolikami?
Rosnąca liczba chrztów osób dorosłych to doskonały moment, w którym uchwycić możemy motywacje przyciągające dziś ludzi do Kościoła. Na pierwszym miejscu to wcale nie duchowe przeżycie, ale intelektualne rozpoznanie.
Dlaczego wracają do Kościoła?
Na drodze wiary bywa się czasami bliżej, a czasami bardzo daleko od wspólnoty Kościoła i doświadczenia Boga. Powroty do Kościoła i wiary można zrozumieć głębiej, gdy pozna się również powody, dla których ktoś wcześniej z Kościoła odszedł.
Akcje i reakcje
Jeśli Izrael rzeczywiście dąży do wojny z Iranem, mamy do czynienia ze zmianą strategii tego państwa. Rząd Netanjahu, ufny w militarną osłonę Wielkiego Brata z Ameryki uznał, że ma okazję do pokonania odwiecznych wrogów: radykalnych Palestyńczyków w Gazie oraz ajatollahów w ich własnym gnieździe.
Majówka w naturze
Kontakt z przyrodą i przebywanie na świeżym powietrzu są nie tylko dla nas korzystne, ale i stanowią niezbędny warunek zachowania zdrowia psychicznego. Jest to tym ważniejsze w dobie nieustannego kontaktu z nowymi technologiami, przebywania po wiele godzin dziennie przed ekranem.
ZDROWA POBOŻNOŚĆ MARYJNA
Obiata jutrzenna
Tytułowym pojęciem określano niegdyś Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny. Oznacza ono poranną, bo odmawianą w okolicach jutrzenki (wschodu słońca) modlitwę, tu oddaną słowem oznaczającym ofiarę.
Inny obraz, to samo sanktuarium
Piekary Śląskie to najważniejsze maryjne sanktuarium na Górnym Śląsku. Niektórzy twierdzą, że to w nim św. Jan Paweł II uczył się przemawiać do wielkich rzesz ludzkich. A kard. Hlond był przekonany, że musi je odwiedzić każdy, kto chce zrozumieć mieszkańców tego regionu.
Zdrowa maryjność
Od czasu do czasu wybuchają w Kościele spory o zdrową pobożność maryjną. Nie jest to niczym nowym i nie musi nas gorszyć. Na szczęście mamy jasne wskazówki, kiedy pobożność maryjna jest rzeczywiście chrześcijańska.
Maryja nie musi być przeszkodą
Zwyczajowo uważamy, że protestanci nie czczą Matki Bożej. Może więc wprawić w zdziwienie, co rzeczywiście o Maryi pisali Luter, Zwingli i Kalwin.
Królowa wątpliwości i zmagań
Droga z Bogiem zawsze odkrywa przed nami rzeczy, które nas zaskakują. Nie tak sobie to wyobrażaliśmy – czeka na nas tyle walki, zmagań, cierpienia. Nie inaczej było z Maryją – rozmowa z ks. prof. Marcinem Kowalskim.
Terra Mariana
Imię Matki Bożej od zarania chrześcijaństwa upamiętniano wszędzie, gdzie tylko dotarła nowina Ewangelii. Ale pomysł, by poświęcić jej cały kraj, pojawił się stosunkowo późno, bo dopiero w średniowieczu.
Wizerunki Maryi
Pneumatofora, Blacherniotissa, Eleusa, Psychosostria, Pelagonitissa, Kykkotissa, Oranta, Glykofilusa, Hodegetria – to nazwy wizerunków Matki Bożej, funkcjonujące we wschodniej tradycji ikony. A jest ich jeszcze więcej.
Modlitewnik „5 minut z Bogiem”
Został przygotowany po to, aby Bóg w naszym życiu miał swoje pięć minut. Od tych kilku chwil zależy dobre przeżycie całego dnia – choć „wyrwanie” z niego nawet kilku minut bywa trudne. Pomocą w codziennej modlitwie może być Ewangelia czytana danego dnia na Mszy św. oraz kilka elementów modlitwy brewiarzowej, które zamieszczone są w modlitewniku.