Przewodnik Katolicki nr 43/2024 wydanie w formie PDF
Rok wydania | 2024 |
---|---|
Wydawca | Wydawnictwo Święty Wojciech |
Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni
- Bezpieczne płatności
- 14 dni na zwrot
- Dostawa już od 9.99 PLN
„Przewodnik Katolicki” 43/27.10.2024
wydanie z Modlitewnikiem
Azyl wylany z kąpielą
Ogłoszona szumnie strategia migracyjna dla Polski przyjmowana jest z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony: dobrze, że jest, z drugiej – ogłoszony dokument pozostaje zbiorem ogólnych deklaracji, a szczególnie duże wątpliwości budzi zapowiedź zawieszenia prawa do azylu.
Pogrzeby – szansa dla żywych
Czy śmierć bliskiej osoby może stanowić dla kogoś szansę na istotną zmianę na lepsze w życiu religijnym? To jedna z niewielu okazji, gdy duszpasterz spotyka katolików bardzo rzadko uczestniczących we Mszy św. albo takich, o których sądzi się, że utracili wiarę.
Dlaczego spada zainteresowanie synodem?
Jednym z powodów jest po prostu złożoność i długotrwałość całego procesu. Dla wielu osób synod, rozciągający się na kilka lat, stracił na dynamice. Złożone debaty teologiczne i instytucjonalne, które toczą się w jego ramach, są też trudne do zrozumienia dla przeciętnego wiernego.
Mieszkania na chwilę
Problemów na rynku mieszkaniowym jest tak wiele, że najem krótkoterminowy na pierwszy rzut oka wydaje się niewarty zainteresowania. Byłoby to jednak spostrzeżenie niesłuszne, gdyż dokłada on swoją cegiełkę do coraz trudniejszej sytuacji ludzi szukających miejsca do życia.
Czy na terapii mówić o Bogu?
Psychoterapeuta nigdy nie dąży do osłabiania wiary swojego pacjenta, może natomiast – w przypadku duchowości neurotycznej – pomóc mu odkryć, skąd wzięły się patologiczne wyobrażenia na temat świata duchowego. Może też wspierać w nauce „religijnej asertywności” – gdy otoczenie nie akceptuje wyznawanej przez pacjenta wiary.
Alfa: ostatnie pokolenie?
„Alfy” mogą być ostatnim pokoleniem ze względu na to, że nigdy nie nabędą kompetencji wystarczających do wejścia w znaczące relacje i założenia rodziny. Jesteśmy w stanie jeszcze je ocalić, ale musimy zmienić sposób patrzenia na ich bezpieczeństwo: zejść z poziomu nadmiernego kontrolowania go w świecie rzeczywistym, a podnieść je w świecie wirtualnym.