Przewodnik Katolicki nr 46/2024 wydanie w formie PDF
Rok wydania | 2024 |
---|---|
Wydawca | Wydawnictwo Święty Wojciech |
Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni
- Bezpieczne płatności
- 14 dni na zwrot
- Dostawa już od 9.99 PLN
„Przewodnik Katolicki” 46/17.11.2024
Najaktywniejszy polski ojciec soborowy
Rządy abp. Antoniego Baraniaka przypadły na czas wielkich reform w Kościele powszechnym, związanych z Soborem Watykańskim II (1962–1965). Arcybiskup wziął udział we wszystkich czterech sesjach Soboru, choć władze próbowały go szantażować niewydaniem paszportu.
Historia abp. Baraniaka nadal ciekawi badaczy
Jego życie obfitowało w tak wiele aktywności, że nadal jest wiele do zbadania i opisania. To o tyle trudne, że materiały źródłowe są rozproszone, znajdują się w wielu różnych archiwach, zarówno kościelnych, jak i państwowych – rozmowa ks. Jarosławem Wąsowiczem SBD, historykiem i archiwistą.
Kto by chciał być ubogi?
Żyjemy w rzeczywistości, w której setki milionów ludzi cierpią ogromny niedostatek w sferze materialnej. Jednak okazuje się, że wśród żyjących w całkowitym lub względnym dostatku, można znaleźć wielu cierpiących nie na „ubóstwo w duchu”, lecz na czasami skrajne ubóstwo w sferze duchowej.
Problem z Karoliną
Karolinę Kózkównę stawia się dziś za wzór młodzieży. Karolina może pociągać, ale przeakcentowana – może również ranić. I to w sposób, którego ona sama z pewnością by nie chciała.
Kontemplacja nie tylko dla wybranych
W dniu, gdy Zachód wspomina ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny, a Wschód Wprowadzenie Bogurodzicy do Świątyni, cały Kościół obchodzi dzień życia kontemplacyjnego. Nie ogranicza się on jednak tylko do stanu konsekrowanego, w którym oddalenie od świata oraz klauzura stanowią konstytutywny element życia kontemplatywnego.
Po pierwsze zarobić
Polki i Polacy nie chodzą do prywatnych placówek medycznych, ponieważ te są lepsze. Ich jedyną przewagą jest brak kolejek. A długie kolejki w systemie publicznym to przede wszystkim efekt niedofinansowania.
Żałoba jako ulga
Śmierć osoby, która „gasła” od długiego czasu, może wiązać się ze szczególną psychologiczną sytuacją, jaką jest rozpoczęcie żałoby już za życia drugiego człowieka. Bywa to traktowane przez otoczenie jako zdrożne i egoistyczne – a ta surowa ocena może sprawić, że u osoby, która doświadczyła straty, pojawi się poczucie winy i osamotnienia.