Śmiertelna misja Rotmistrza Pileckiego - komiks
Ilość stron | 52 |
---|---|
Rok wydania | 2024 |
ISBN | 9788362449224 |
Wydawca | Zin Zin Press |
Oprawa | miękka |
Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni
- Bezpieczne płatności
- 14 dni na zwrot
- Dostawa już od 9.99 PLN
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym komiksem "Śmiertelna Misja Rotmistrza Pileckiego", który przeniesie Cię w niesamowitą podróż przez historię Polski. Głównym bohaterem jest niezłomny rotmistrz Witold Pilecki, który odważnie stawił czoło nazistowskim oprawcom w Auschwitz, aby dostarczyć światu niezbędne informacje o obozie śmierci.
Jako jeden z antagonistów bohatera, pojawia się postać kontrowersyjnego premiera PRL Józefa Cyrankiewicza, który reprezentuje zupełnie inną stronę historii Polski. Jego relacje z Pileckim i decyzje podjęte w okresie PRL rzucają nowe światło na wydarzenia tamtych czasów.
Fabuła i kontekst historyczny komiksu: Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego
Komiks przedstawia ostatni rok życia Witolda Pileckiego, od momentu aresztowania, poprzez brutalne śledztwo z użyciem tortur, po tzw. mord sądowy – czyli pokazowy, sterowany przez komunistów proces sądowy zakończony wyrokiem śmierci i jego wykonaniem 25 maja 1948 r. W tle śledztwa przedstawione są losy głównego bohatera oraz opisane mechanizmy działania ówczesnej władzy. Postacią przedstawioną w kontrze do W. Pileckiego – jest wieloletni premier PRL Józef Cyrankiewicz, także więzień KL Auschwitz.
Witold Pilecki uczestniczył
- w walkach o odzyskanie niepodległości w latach 1918-1920,
- w Kampanii Wrześniowej 1939 r.,
- w konspiracji antyniemieckiej,
- a później antykomunistycznej.
Był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, do którego poszedł dobrowolnie, by zorganizować tam konspirację i samoobronę więźniów. Po zakończeniu wojny działał na rzecz niepodległości Polski.
8 maja 1947 r. został aresztowany. Torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, wyznał żonie, że „Oświęcim przy metodach UB to była igraszka". Oskarżono go o działalność wywiadowczą na rzecz ii korpusu gen. Andersa i rządu polskiego na emigracji. W pokazowym procesie tak zwanej „grupy Witolda", Pileckiego skazano na karę śmierci. Prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. w więzieniu na Mokotowie. Rotmistrz pozostawił żonę i dwójkę dzieci. w czasach PRL-u usunięto wszelkie informacje na jego temat.
W muzeum obozu w Oświęcimiu nie było śladu jego konspiracyjnej działalności, a za twórcę ruchu oporu w KL Auschwitz uchodził Józef Cyrankiewicz, wieloletni premier PRL.
Uzupełnieniem komiksu są teksty historyczne, zdjęcia archiwalne oraz scenariusz lekcji.
Publikacja dostosowana do funkcji edukacyjnych zgodnie z podstawą programową MEiN.
Rozmiar i objętość komiksu: Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego
- format A4 (210x297 mm);
- objętość 64 strony (cz.-b.), okładka miękka, oprawa klejona, grzbiet;
- publikacja zawiera komiks, scenariusz lekcji oraz teksty historyczne.
Autorzy komiksu: Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego
- Witold Tkaczyk – pomysł i scenariusz
- Kacper Lipowy – okładka
- Krzysztof Budziejewski - rysunki
- Wojciech Nawrot - rysunki
- dr B. Janicki – dodatek edukacyjny – zadania do pracy z uczniami
- Witold Tkaczyk – tekst historyczny
Seria „Życiorysy Niepokorne” obejmuje następujące tytuły:
- „Oto jest głowa Franczaka”
- „Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego”